Jesteś nam wzorem życia w rodzinie...

Z takimi słowami możemy się spotkać w jednej ze zwrotek pieśni ku czci św. Anny. Słowa te są jak najbardziej prawdziwe i nadal aktualne. Święta Anna od wielu wieków jest uważana za patronkę wychowania. Jest dla rodziców wzorem tego jak wychować w wierze i miłości swoje dzieci. Idąc za przykładem świętej Anny, Matki Maryi rodzice wraz z swoimi dziećmi powinni wieczorami klękać do modlitwy, dziękując Bogu za to, że mają siebie i oddawać Bogu swoje życie by nim kierował. W takim świetle przedstawił Św. Annę biskup Kazimierz Górny w czasie homilii, którą wygłosił podczas ostatniego uroczystego nabożeństwa ku czci Św. Anny.

Uroczystość ta miała miejsce 26 września w trwającym wówczas Tygodniu Wychowania. Biskup zachęcał także by rodzice jak najwięcej rozmawiali ze swoimi dziećmi, by byli dla nich ostoją i wsparciem w trudnych chwilach wkraczania w dorosłe życie. Przypomniał także, że św. Anna jest opiekunką młodzieży pragnącej wzrastać w wierze, miłości i rozwijać swoją wiedzę, dlatego też w pobliżu uczelni wyższych znajdują się kościoły właśnie pod tym wezwaniem. W parafiach tych działają różne duszpasterstwa młodzieżowe, by młodzi ludzie w pogoni za wiedzą, karierą i w konfrontacji ze współczesnym światem nie zatracili też ducha wiary, w której zostali wychowani. W nabożeństwie ku czci św. Anny uczestniczyli także księża zaprzyjaźnieni z naszą parafią.

W trakcie tej uroczystości biskup Kazimierz przyznał naszej kościelnej Pani Ewie Sroce dyplom i medal "Benemerenti" za 40 lat posługi zakrystiańskiej w naszej parafii. ,,Benemerenti’’ jest to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami. W 1925 roku przyjęto, że medal będzie przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych jak i wojskowych, świeckich i duchownych. Medal ten przyznaje biskup i w każdej diecezji ma on swój indywidualny wygląd. Z nabożeństwem jest też nierozerwalnie połączona nowenna podczas której odczytywane są prośby i podziękowania ku czci Św. Anny. W tym dniu odczytanie próśb i podziękowań odbyło się przed Mszą Świętą, natomiast po zakończonej Eucharystii udaliśmy się z lampionami w procesji różańcowej wokół naszej odnowionej i pięknie oświetlonej świątyni.

Modlitwie różańcowej przewodziło Koło Gospodyń Wiejskich z osiedla Chechły. Ostatnie w tym roku uroczyste nabożeństwo ku czci św. Anny zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Jednak to nie koniec nabożeństw, każdego 26 dnia miesiąca serdecznie zapraszamy do udziału w nowennie ku czci Św. Anny. Powierzmy nasze rodziny i wychowanie młodych pokoleń tej, która wykonała swoje macierzyńskie zadanie najlepiej, bo stała się babcią Zbawiciela świata i dlatego jest uważana za patronkę wychowania i wzór życia w rodzinie.

Agnieszka Skorzec


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 11/2016