Wielbić Pana chcę…czyli coś o scholi

Pierwsza niedziela miesiąca, godzina 11.00. Z sali obok kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach dobiega dziecięcy śpiew wzmocniony akompaniamentem dzieci grających na gitarach. Przygotowują się do radosnego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, podczas której będą śpiewać pieśni religijne uwielbiając naszego Pana Jezusa Chrystusa. Śpiew ten połączony jest z Mszą Świętą sprawowaną dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wspólne gromadzą się z rodzicami, aby przez śpiewanie czynnie uczestniczyć w najważniejszym wydarzeniu religijnym dla chrześcijanina – wspólnej modlitwie Kościoła, która jest Najświętsza Ofiara. Jest to ważny wymiar wychowania religijnego dzieci, które widząc swoich rodziców idących do Kościoła, modlących się na kolanach i składających ręce, uczą się już od najmłodszych lat „dziecięcego zaufania” Panu Jezusowi. Każda Msza Święta wzbogacona śpiewem dzieci, raduje serce - nawet dorosłego człowieka, a tym bardziej ubogaca same dzieci, które przez śpiew modlą się i uczą modlitwy młodsze dzieci. Wykonywane pieśni są drogą dotarcia do dzieci z ważnymi treściami religijnymi, które ukazują naszą bliskość z samym Jezusem Chrystusem.

Schola działająca przy parafii stara włączać się w życie liturgii także podczas różnych uroczystości przeżywanych w kościele parafialnym jak i zarówno w Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej – Królowej Rodzin. Pragnie w ten sposób realizować, ogólne założenia dotyczące ubogacenia przeżywania liturgii Mszy Święte oraz pragnie wspomagać czynne uczestnictwo dzieci w liturgii. Każda obecność scholi na Eucharystii ukazuje bogactwo i różnorodność posług i zaangażowania dzieci i młodzieży w sprawowanie liturgii.

Serdecznie zapraszamy, aby dzieci i młodzież włączyła się we wspólne śpiewanie i wychwalanie Pana. Nie są ważne aż tak zdolności muzyczne. Konieczne jest natomiast, aby przychodzący na grupę scholi lubili i chcieli śpiewać na chwałę Bożą. W scholi każdy ma możliwość podzielenia się z innymi tym, czym go Pan Bóg najhojniej obdarował, czy to piękną barwa głosu, poczuciem rytmu, pamięcią muzyczną czy zdolnościami muzycznymi – gra na gitarze, flecie czy skrzypcach. Spotkania również odbywają się w miłej atmosferze, ucząc się nowych pieśni jak i poznając siebie i bawiąc w różne integracyjne zabawy.

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci i młodzież do naszej scholi. Spotkania odbywając się co tydzień w sobotę o godzinie 900 w salce parafialnej. Zaproś koleżankę i kolegę i przyjdziecie wspólnie. Jest to miła forma spędzenia sobotnie przedpołudnia. We wspólnocie, gronie kolegów i koleżanek na wspólnym śpiewie i wychwalaniu Pana Boga.

Ks. Paweł Gąsior


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 11/2016