Śladami Jana Pawła II

W pierwszą sobotę czerwca w liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi Panny Członkowie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego wraz z Siostrami Służebniczkami z Ropczyc wyruszyli na pielgrzymkę w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia by zatrzymać się w miejscach uświęconych życiem i obecnością św. Jana Pawła II, aby zyskać odpust zupełny przechodząc przez Bramę Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Uczestnicząc we Mszy św. W Bazylice Wadowickiej każdy z uczestników spełniając warunki odpustu miał szansę go zyskać. Wadowicka Bazylika ściśle związana z Karolem Wojtyłą ( tu był jego chrzest) swoimi malowidłami przypomina wszystkie encykliki napisane przez Ojca św.

Następnie zwiedziliśmy Multimedialne Muzeum – Dom Rodzinny Ojca św. Jana Pawła II z okien którego patrząc na ten sam zegar słoneczny na ścianie bazyliki mogliśmy przeczytać sentencję – „ czas ucieka – wieczność czeka”. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia mieliśmy możliwość prześledzenia życia, pracy Karola Wojtyły jako ucznia, studenta, kapłana, biskupa i papieża. Ekspozycje muzealne dotyczą Jego pielgrzymek do Polski do różnych krajów świata oraz spotkań młodzieży na Światowych Dniach Młodzieży.

Ostatnim etapem było wspomnienie chwil związanych z Jego przejściem do domu Ojca. Każdy mógł przejść ulicami Wadowic by oddychać klimatem papieskiego miasta – gdzie jak sam powiedział: „…tu wszystko się zaczęło”.

Z Wadowic pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, do której Ojciec św. wiele razy pielgrzymował od najmłodszych lat. Przybywał do Matki Bożej by Jej dziękować za pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw. Dlatego Jej koronowany obraz w dowód wdzięczności obdarowywał licznymi wotami(złotą różą, różańcem).

Przybywając do królewskiego Krakowa zatrzymaliśmy się przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia obok klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie żyła św. Siostra Faustyna Kowalska – „sekretarka Bożego Miłosierdzia”.

Do sanktuarium wchodzi się przez Bramę Miłosierdzia – ogrom sanktuarium odpowiada ogromowi Miłosierdzia Bożego płynącego z obrazu Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu Ufam Tobie” namalowanego przez Adama Hyłę krakowskiego malarza. W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy można na wzór św. siostry Faustyny oddać się modlitwie, kontemplacji, rozmawiać z Jezusem Chrystusem.

W tym kościele w 2002 r. Ojciec św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, uroczyście poświęcił go jako Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie o godz. 15 w kaplicy Klasztoru Sióstr – wypełnionej pielgrzymami odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia. To tu wracając z pracy w okresie II wojny w kamieniołomie i Zakładach Chemicznych Solvay- Karol Wojtyła student – robotnik przybywał na modlitwę w drewniakach.

W odległości kilkuset metrów od łagiewnickiego klasztoru na terenie dawnej fabryki na przeciwległym wzgórzu wznosi się Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się!. Było ono kolejnym punktem na naszym pielgrzymim szlaku. Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! Zostało powołane z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza 2 I 2006 r. jako odpowiedź na wezwanie Ojca św. Wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu 22 X 1978 r. „Nie lękajcie się!. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”

Kończąc naszą pielgrzymkę, dziękowaliśmy Bogu za piękny dzień pełen wrażeń i pięknej pogody, wzajemnej miłości i za przeżycie spotkania z duchem Jana Pawła II. Nasze dziękczynienie wyraziliśmy modlitwą różańcową. Pozostał niedosyt i obietnica powrotu na kolejny papieski szlak…

Mieczysława Sokołowska


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 7/2016