Edmund Bojanowski – twórca pierwszych ochronek i założyciel zgromadzenia Sióstr Służebniczek

Dzień 12 listopada był dla Ochronki prowadzonej przez siostry służebniczki w Ropczycach, dniem wyjątkowym. Po zakończonych zajęciach dzieci, panie oraz siostry udały się do kościoła parafialnego, by wspólnie podziękować Panu Bogu za dar życia oraz przykład świętości błogosławionego Edmunda Bojanowskiego – Twórcy pierwszych Ochronek i Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Tam czekali już rodzice, aby przyłączyć się do wspólnej modlitwy. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej dziękczynnej z okazji 201. rocznicy urodzin bł. Edmunda. W oprawę Mszy Świętej włączyły się wszystkie dzieci – zarówno te starsze, jak i młodsze. Potem przeszliśmy do Domu Parafialnego na krótką refleksję o odzyskaniu niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Dzieci starsze przygotowały niezwykły montaż słowno – muzyczny, nawiązujący do bogatej, lecz i trudnej historii Polski, a młodsze – chętnie włączyły się we wspólny śpiew. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni małymi wykonawcami. Na pewno w wielu naszych sercach zrodziło się pytanie, co dla nas znaczy być Polakami i w jaki sposób możemy służyć swojej Ojczyźnie? Obyśmy odpowiadali na nie „nie słowem, lecz życiem”, jak mawiał bł. Edmund Bojanowski – wielki patriota.

s. Dorota SBDNP


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 11-12/2015