Zegar lat Wielkiego Jubileuszu

Zaproszenie pod Krzyż III Tysiąclecia w Ropczycach

Diecezja Rzeszowska i Ziemia Ropczycko – Sędziszowska gościła 8 czerwca bieżącego roku „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”, który został wykonany w 1983 roku z okazji Jubileuszowego Roku Odkupienia. Ten krzyż pielgrzymuje po całym świecie, a obecnie po diecezjach naszej Ojczyzny, przygotowując nas do spotkania młodych, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych dni był Święty Jan Paweł II i jego następcy: papież Benedykt XVI i obecny Ojciec Święty. Na przyjęcie papieża Franciszka przygotowuje się Polska, która podejmie pielgrzymów z całego świata. To wydarzenie ma być świadectwem naszej wiary, ponieważ w przyszłym roku wypada również 1050 rocznica Chrztu Polski (966 – 2016).

Wyrazem tego jest krzyż – gwarancja porządku publicznego i społecznego. Przypominał o tym Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński, który powiedział, że: „Krzyż się nigdy nie chwieje, bo wartości jakie ze sobą niesie, są trwałe. To świat się chwieje”. Jego uczeń Święty Jan Paweł II w 1997 roku w Zakopanem wołał: „Ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów.

Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. (…) nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym, czy społecznym”.

Ropczycki krzyż ma być również i dla nas „ wymownym świadkiem naszych czasów”. Szczególnym czasem będzie Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które równocześnie jest Uroczystością Odpustową Krzyża III Tysiąclecia w Ropczycach przy ulicy Borki Chechelskie. Chciałbym zaprosić wszystkich na Uroczystą Sumę Odpustową 13 września (niedziela) 2015 roku, o godz. 1130.

To wydarzenie ma umocnić nas świadomością, że jest przy nas kochający Bóg ze Swoją Łaską i Wielkim Miłosierdziem. W tym roku wypada 5 rocznica poświęcenia krzyża, którego 18 września 2010 roku dokonał ksiądz biskup Kazimierz Górny. Tym wydarzeniem pragniemy rozpocząć przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat śmierci Pana Jezusa, przypadającego za 18 lat, tj. 14 września 2033 roku.

Spotkania w tym miejscu mają pomóc nam do zgłębiania refleksji religijnej, jak również patriotycznej. Prowokuje nas do tego krzyż, który jest w kolorze biało – czerwonym i pomaga nam dojrzewać duchowo. Przy tej okazji warto by było podjąć inicjatywę ustanowienia Wielkiego Piątku – dnia śmierci Pana Jezusa – dniem wolnym od pracy, tak jak uczynią to w tym roku Czesi. Warto dodać, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż połowie krajów Unii Europejskiej. Będziemy się o to modlić także dla Polski.

W Uroczystość Odpustową planowane jest założenie ZEGARA LAT, który będzie odliczał czas do obchodów Wielkiego Jubileuszu śmierci naszego Zbawiciela. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu.

Christus Heri, Hodie, Semper – Chrystus Wczoraj, Dziś, na Wieki.

ks. Wojciech Styczyński – opiekun krzyża


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 8/2015