Patrz w Maryję i zobacz Jezusa

4 sierpnia wyruszyła z Rzeszowa na Jasną Górę 38. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska. Grupa św. Barbary z Ropczyc jest młodsza o 6 lat, ponieważ zaistniała na drugiej Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej dzięki zaangażowania się ks. Emila Matysika w utworzenie odrębnej Grupy z Ropczyc. Natomiast z Ropczyc bez większych trudności w zapisaniu się do Grupy można pielgrzymować od 33 lat.

Grupa św. Barbary w skład Pielgrzymki Rzeszowskiej została przyjęta, kiedy wikariuszem w parafii Przemienienia Pańskiego był ks. Ryszard Tokarz, a proboszczem w Wielopolu był ks. Jan Bylinowski.

W 38. Pieszej Pielgrzymce Rzeszowskiej Grupa św. Barbary liczyła 70 pielgrzymów, natomiast w pielgrzymce na Jasną Górę z Rzeszowa wzięło udział 1650 pątników. Mszy św. na rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki przewodniczyli księża bp Jan Wątroba, Edward Białogłowski i Kazimierz Górny.

Ks. bp Edward pielgrzymował na Jasną Górę. Gośćmi na sprawowanych Eucharystiach w drodze byli: w Ociece ks. bp Kazimierz Górny, w Radomyślu Wielkim ks. bp Adam Szal z Przemyśla, w Szczucinie ks. bp Władysław Bobowski z Tarnowa, w Nowym Korczynie krajowy duszpasterz pielgrzymek ks. Marian Janus z Kielc, w Kozubowie ks. bp Jan Piotrowski z Kielc, w Wodzisławiu ks. bp Kazimierz Ryczan z Kielc, w Goleniowych ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla i w Bystrzanowicach ks. bp Edward - Pielgrzym.

Ważnym wydarzeniem na Pielgrzymce było Nabożeństwo za Ojczyznę w Jamach z udziałem kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano przygotowane przez Grupę św. Barbary.

Grupie św. Barbary przewodniczyli ks. Jacek Piróg wraz z ks. Tadeuszem Mieleszko, ks. Markiem Kędziorem, ks. Arturem Michalskim, ks. Dawidem Babicz, o. Józefem z Ukrainy i ks. dk. Dominikiem Radoniem, który zabiegał o jak najlepsze noclegi dla pielgrzymów z naszej Grupy.

Pielgrzymom towarzyszyło ciepło, deszcz i powiew łagodnego wiatru. Wszyscy zadowoleni ze spotkania z Czarną Madonną - naszą Królową, do której zdążali przez dziesięć dni, wieczorem powrócili do domów.

Stanisław Sałek


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 8/2015