Imieniny Maryi

12 września odpust w ropczyckim sanktuarium
Dziś”Dwunastego”-„Odpust Kościółkowy”
Przed Twym IMIENIEM świat pochyla głowy.
Zwłaszcza Polacy-swej pomni historii
Od Sobieskiego -pod Wiedniem-„Victorii”
Mądrzy, ropczyccy nasi Praojcowie
Ustanowili „Odpust Kościółkowy”.
Bo kto Twe Imię czci, ten dobrze żyje
Vivat Polonus! Defensor Mariae!”
…Tak by się chciało, aby znowu ożyło
W sercach współczesnych, Twe Imię Maryjo!
Aby pod koniec „II Milenium”
Blask przywrócono Twojemu Imieniu!
By znów Polacy…Mocni Jego wsparciem
Nad Europą roztoczyli wartę…
I wprowadzili pokój, pojednanie
Spraw to Maryjo!
Niechaj to się stanie!

Tak przed wielu laty w 1992 r. pisał ks. Franciszek Jarząb-Łagowski w swojej „Modlitwie do Matki Boskiej Kościółkowej” i te słowa nic nie straciły na aktualności. Minęły lata…Ta, którą przez wiele wieków nazywano Matką Bożą Kościółkową, dostąpiła uroczystej koronacji 16 września 2001 r. i dekretem nazwano Ją Królową Rodzin. Bo to Ona była i jest Pocieszycielką i Opiekunką mieszkańców Ropczyckiej Ziemi.

To pośrednictwu i wspomożeniu Maryi przypisywał król Jan III Sobieski swoje zwycięstwo pod Wiedniem 12 września 1683 r. W dowód wdzięczności za to zwycięstwo, które odwróciło niebezpieczeństwo tureckie od europejskich państw, papież Innocenty XI ustanowił święto Imienia Maryi.

Pod tym wezwaniem jest i nasze ropczyckie sanktuarium maryjne, które było wotum dziękczynnym za odsiecz wiedeńską. Stąd i Imieniny oraz dzień odpustu Ropczyckiej Madonny przypadają 12 września.

Często prosimy naszą ropczycką Matkę Bożą Królową Rodzin o opiekę nad naszymi rodzinami, naszym miastem, Ojczyzną. Zanosimy błagania w wielu trudach życia.

Wiele dodatkowych łask, wynikających z dnia odpustu będzie można wyprosić u naszej Pani Ropczyckiej! Wykorzystajmy zatem ten dzień pełen Jej łask dla własnego dobra.

Anna Wenc


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 8/2015