Echo Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Częstochowy w dniach 11/12 VII 2015 r.

Hasłem pielgrzymki były słowa ks. Kardynała Wyszyńskiego „Po Panu Bogu najbardziej kocham Ojczyznę”.

W dniach 11 i 12 lipca 2015 r. na Jasnej Górze w Częstochowie była XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, na którą Koło Radia Maryja przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego zorganizowało wyjazd autokarem. Zgłosiło się 40 osób, w tym z terenu parafii ropczyckich 29 i z parafii powiatu 12 uczestników. Wyjechaliśmy w sobotę 11 VII o godz. 23.00 spod kościoła Przemienienia Pańskiego i dotarliśmy do miejsca docelowego tj. Częstochowy na godz. 3.30. Ponieważ przed Panią Jasnogórską trwało jeszcze czuwanie nocne zdążyliśmy przywitać się z odsłoniętym Obliczem naszej Królowej i dokonać ofiary na kolanach wokół ołtarza. Trwaliśmy na modlitwie do godz. 6.00 tj. do rozpoczęcia pierwszej Mszy św. niedzielnej.

Po Mszy św. udaliśmy się do autobusu na śniadanie, po którym z naszym transparentem całą grupą pomaszerowaliśmy ze śpiewem na Plac Jasnogórski. Po zajęciu miejsca każdy mógł iść do punktów z materiałami rozlokowanych wokół Placu. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 Godzinkami do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie trwało przywitanie różnych grup wchodzących na Plac wraz z koncertem artystów operowych - bracia Morki, zespół „Wiktoria” z Warszawy, występ artystów Haliny Łabonarskiej i Barbary Dobrzyńskiej.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem księdza abp Andrzeja Dzięgi, który wygłosił homilię. Współcelebrowali Ją ks. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, ks. bp Ignacy Dec, ks. bp Jan Wątroba ordynariusz rzeszowski i kilkunastu innych biskupów. Przed rozpoczęciem Liturgii abp Dzięga przywitał ojców redemptorystów, wszystkich kapłanów, cały lud Boży, parlamentarzystów europejskiego i naszego parlamentu, pielgrzymów obecnych na Placu. O pielgrzymach obecnych powiedział, że jest to szczególna tkanka naszego Narodu. Dzięki temu Polacy na całym świecie mogą się rozpoznawać.

To Rodzina Radia Maryja ma apostołować przez Słowo. Trzeba się jednoczyć tylko w Jezusie Chrystusie na nowy ład, na nowy porządek. Mocą naszą będzie Moc Boża jak w Apostołach. Przytoczył Proroka Amosa: „idź i przemawiaj w moje Imię do mego Narodu. Arcybiskup przytoczył naukę Ojca św. Jana Pawła II, który mówił o tym, że jesteśmy jako Naród i rozpoznajemy się nie tylko według kryteriów narodowych, społecznych, kulturowych ale duchowych. Przytoczył wieżę Babel, że działania przeciw Bogu prowadzą do ruiny. I od tamtej pory narody rozpoznają się po tym, czy chcą iść drogą Bożą, wykonywać Jego dzieła, żeby złe prawo naprawić.

Arcybiskup podjął sprawę odpowiedzialności rodziców za dzieci, sprawę odbierania dzieci rodzicom jak tylko są biedni. Urzędnik musi mieć prawo odmówienia i nie mogą być żadne sankcje karne. Są to zadania dla Sądów i Administracji. Podniósł sprawę ustawy „in vitro”. „Tyle słów padło od ludzi mądrych, profesorów, tyle głosów rozumnych i co z tego? Dlaczego głusi jesteśmy na argumenty rozumu?” „Kto Was ogłuszył w polskim parlamencie?” Ustawę tę nazwał zbrodniczą, bo można bezkarnie zabijać. Dzieci zamrożone czekają w lodowatym zimnie, czekając czy mogą żyć dalej czy nie. Ta ustawa będzie miała skutek na pokolenia i będą przywoływane nazwiska za tę zbrodnię. „Może mało modliliśmy się?” Wzywajmy do modlitwy i pokuty, powiedział abp Dzięga.

Trzeba wytężonej modlitwy i pokuty przed wyborami parlamentarnymi. Chcemy te sprawy zawierzyć Maryi i od Niej się uczyć. Wezwał osoby, których życie poczęło się z in vitro, by zawierzyli swoje życie Bogu, że nie przestają być darem Bożej miłości, że ich kochamy i zapraszamy do modlitwy i do dołączania się do ruchu obrońców życia.

Abp Dzięga przytoczył uwagi Ojca św. Franciszka, który podniósł system przemocy, który opanował wszystkie kraje. System, który ocenia pracę nie na tyle na ile zasługuje. W sprawie rolników postawił pytanie do rządzących Polską: „Kto was ogłuszył żeście ich nie słyszeli miesiącami? Dziś wołamy, abyśmy mogli powierzyć rządy ludziom mądrym słuchających ludzi, a nie zatykającym uszy.

Pytamy Maryję, co czynić mamy? Jeśli mamy coś zmienić to najpierw musimy wymodlić, wybłagać. Dziś nawet w niewielkich firmach nie czuć Ewangelii. Abp poruszył sprawę konwencji przemocy. Tam, gdzie jest Bóg, tam nie ma przemocy. Musimy jako obywatele bardziej uważać jak żyjemy w rodzinie, w sąsiedztwie. To jest zadanie cichego oporu wobec złego prawa. Polska potrzebuje ludzi, którzy Ją miłują.

Abp mówił: „Maryjo, Król Polski, do Ciebie przychodzi z prośbą za Polskę, aby była uczciwa, radosna. Pomóż nam Maryjo byśmy pośród chaosu świata byli siewcami Ewangelii”. Zakończył: „Maryjo Gwiazdo Ewangelizacji prowadź nas, prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką. Amen”

Podczas Mszy św. i homilii aż do Komunii św. wokół słońca ukazała się tęcza, na którą ludzie zwrócili uwagę, a która pokazana była później na bilbordzie. Po Mszy św. abp Dzięga udzielił błogosławieństwa i odpustu zupełnego, który papież Franciszek nadał tej pielgrzymce. Na Placu trwaliśmy do godz. 15.00, czekając na Godzinę Miłosierdzia. W tej to godzinie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i poszliśmy do autobusu. Po godzinnym odpoczynku, całą drogę do domu wykorzystaliśmy na modlitwę, śpiew pieśni religijnych, patriotycznych i ludowych, dziękując Panu Bogu za szczęśliwą podróż i łaski. Wszyscy pielgrzymi opuścili autobus radośni i zadowoleni o godz. 21.20, wracając do rodzin.

Bogu niech będą dzięki i Maryi Matce Bożej.

Ludwika Miąso


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 7/2015