Odpust ku czci świętej Anny

Parafianie na czele z księdzem proboszczem mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odpustową ku czci naszej Patronki Świętej Anny w Ropczycach-Chechłach..

Uroczystość odpustowa będzie trwała trzy dni od 24 do 26 lipca. Nasz odpust rozpocznie się w piątek 24 lipca o godzinie 1730 koncertem ku czci Świętej Anny, wcześniej od godziny 1700 będzie możliwość spowiedzi świętej. W tym roku coroczny odpustowy koncert będzie miał charakter recitalu wokalno-organowego.

Wystąpią muzycy związani z Podkarpaciem: na organach zagra Mariusz Ryś z Tarnobrzega, utwory wokalne zaprezentuje natomiast tenor Jacek Ścibor z Rzeszowa. Na program koncertu złożą się solowe utwory organowe między innymi Jana Sebastiana Bacha oraz sakralne arie wokalne kompozytorów okresu baroku (G.F. Haendla, J.S. Bacha, G. Giordaniego) i romantyzmu.

Po zakończonym koncercie (około godziny 1830) odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Infułata Stanisława Maca. W sobotę 25 lipca nasze świętowanie będzie miało miejsce na cmentarzu parafialnym w kościółku św. Anny. O godzinie 1800 odbędzie się tam Msza Święta za zmarłych parafian i dobroczyńców. Nabożeństwo zakończy się procesją różańcową po cmentarzu wraz z modlitwą za zmarłych.

Uroczystość odpustowa osiągnie swoje apogeum w niedzielę 26 lipca. Uroczysta suma odpustowa odbędzie się o godzinie 1100 pod przewodnictwem księdza dziekana Leopolda Kordasa. Wtedy to nastąpi uroczyste dziękczynienie i oddanie czci w sposób szczególny naszej Patronce. Odpust parafialny we współczesnym świecie kojarzy się nam tylko z kramami, cukierkami, zabawkami czy też piernikowymi sercami. Tak na prawdę wielu nie zna istoty tego święta.

Odpust parafialny jest dniem wspomnienia patrona parafii i dniem szczególnym dla osób w nim uczestniczących. W tym czasie mogą oni zyskać odpust zupełny, czyli darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Można go ofiarować za siebie lub za zmarłych, spełniając odpowiednie warunki. Świętując tą uroczystość pamiętajmy co jest istotą i z jaką łaską się spotykamy podczas tego święta. Zachęcamy do licznego udziału w wspólnotowej modlitwie.

Agnieszka Skworzec


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 6/2015