Dzień papieski w naszych szkołach

II Ogólnopolski Dzień Papieski, który przeżywaliśmy w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - Świadek Nadziei" , znalazł oddźwięk w naszych ropczyckich szkołach. W Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza i Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki Dzień Papieski obchodzony był przez kilka dni.

Celem przybliżenia młodzieży postaci Papieża Jana Pawła II oraz jego nauczania katecheci wraz z nauczycielami biblioteki zaproponowali filmy o tematyce papieskiej, audycje okolicznościowe, katechezy dotyczące Ojca Świętego, oraz przeprowadzili ankietę pt.: "Jak Ojciec Święty wpływa na moje życie?"

Ponadto w bibliotece przygotowano wystawę dotyczącą życia, pracy apostolskiej jak również publikacji związanych z Papieżem - Polakiem. Miłym zaskoczeniem był liczny udział młodzieży w konkursach podejmujących tematykę tegorocznego Dnia Papieskiego. Konkurs biblijny oparty był na Ewangelii wg św. Łukasza.

W konkursie literackim należało zaprezentować Jana Pawła II jako Świadka Nadziei, a każdy kto własnoręcznie zrobił różaniec z dowolnych materiałów i dowolną techniką uczestniczył w konkursie różańcowym.

II Ogólnopolski "Dzień Papieski" został bardzo pozytywnie przyjęty w naszych szkołach tak przez Dyrekcje, nauczycieli jak i przez samą młodzież i zostanie już na stałe wpisany w kalendarze imprez szkolnych.

Poniżej zamieszczamy jeden z wierszy zgłoszony do konkursu literackiego.

...Dobroć, nadzieja, miłość...
Wskazujesz drogę zagubionym
pomagasz cierpiącym
dla każdego wyciągnięta dłoń
serce stojące otworem
biednym pomagać
cierpiących wspierać
wątpiących podtrzymywać na duchu
każdemu wskazywać drogę do Boga
szary pył okrył głowę
kochającego wszystkich człowieka
starość nie ominęła go
biała śmierć musnęła jego żebra
zostań nie odchodź
tysiące modlitw miliony próśb
nie odchodź
pozostał z nami
a nienawiść nie zniszczyła miłości
którą obdarzył nawet niegodnych.

Monika Bachórz, kl. 1cLO

ks. Jacek Piróg


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Miesięcznik "Wspólnota" > Nr 8/2002