Wydarzenia w parafii - sierpień 2001


Powołanie parafii pw. św. Rodziny w Ropczycach Czekaju

Dekretem z dnia 26 sierpnia 2001 roku ks. bp. Ordynariusz powołał parafię pw. św. Rodziny w Ropczycach Czekaju. Terytorium parafii obejmuje terytorium poprzedniego Rektoratu. Pierwszym proboszczem w parafii został mianowany ks. Marian Łopatka - dotychczasowy Rektor.


XXIV Piesza Pielgrzymka Rzeszowska

Rozpoczęła się Mszą św. na Placu Farnym 4 sierpnia o godz. 6:30. Hasło tegorocznej pielgrzymki - "ZAPRASZAMY CIĘ MARYJO". W pielgrzymce udział brało 13 grup, jedna z nich to grupa św. Barbary licząca ponad 200 pielgrzymów. Trasa pielgrzymki liczy 300 km. W tym roku deszcz zmoczył pielgrzymów grupy św. Barbary pomiędzy Czarną Sędziszowską a Przecławiem (dwukrotnie) w niedzielę 5 sierpnia, oraz w piątek 10 sierpnia na trasie Wodzisław - Sedziszów Kielecki.

Zdjęcie z rozpoczęcia ks. Grzegorz Bokota

Przewodnikiem grupy był ks. Grzegorz Bokota - wikariusz z parafii św. Barbary. Razem z nami pielgrzymował ks. Jan - proboszcz parafii Wielopole Skrzyńskie i dziekan ropczycki, ks. Marek - proboszcz parafii Nawsie, ks. Piotr - wikariusz z parafii Brzeziny i ks. Grzegorz - neoprezbiter z parafii św. Barbary. Całą trasę pielgrzymki przemierzył ks. bp Edward Białogłowski. Ponadto w Przecławiu mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla, w Szczucinie ks. bp Jan Styrna z Tarnowa, a w Nowym Korczynie ks. bp Kazimierz Ryczan z Kielc.

ks. biskup Edward Białogłowski, ks. Stanisław Skorodecki, ks Jan Delekta ks. Skorodecki podczas kazania

Nabożeństwo za Ojczyznę na polanie w Małcu przygotowali przedstawiciele z grupy św. Barbary. Okolicznościowe kazanie - świadectwo przedstawił ks. kanonik Stanisław Skorodecki - kapłan diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ks. S. Skorodecki pracował w ropczyckiej parafii w latach 1946-51. W roku 1951 został aresztowany w Ropczycach i skazany na 10 lat więzienia za założenie i prowadzenie nielegalnej organizacji wojskowej dążącej do obalenia ustroju Polski Ludowej; w/w pracował z młodzieżą zorganizowaną w harcerstwie, oraz w 1948 r. założył klub sportowy "Błękitni". W czasie odbywania kary przez pewien czas przebywał razem z uwięzionym ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim - jako kapelan Prymasa Tysiąclecia.

W tym roku trzy grupy: św. Barbary, św. Brata Alberta i bł. Karoliny miały mszę św. w kościele pw. Św. Brata Alberta konsekrowanym pod koniec ubiegłego roku w Sędziszowie Kieleckim. Pielgrzymka zakończyła się mszą św. na Szczycie Jasnej Góry 13 sierpnia o godz. 12:30.

Główny ołtarz z kościoła pw. św. Alberta w Sędziszowie kieleckimStowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Aktualności > Aktualności - archiwum