' Wydarzenia w parafii Ropczyce - maj 2001

Wydarzenia w parafii - maj 2001


3. maja 2001

Obchody Uroczystości Królowej Polski i 110 Rocznicy uchwalenia Ustawy Zasadniczej - Konstytucji 3-Maja.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny o godzinie 10:30 w kościele Przemienienia Pańskiego celebrują ks. proboszcz Jan Delekta wraz z księżmi Antonim Bieszczadem i Piotrem Stefańskim. We mszy świętej biorą udział przedstawiciele samorządu powiatu i Gminy, poczty sztandarowe i orkiestra dęta Ropczyc. Po mszy świętej przed tablicami upamiętniającymi poległych w obronie Ojczyzny odmówiono modlitwy, zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie w uroczystym pochodzie przemaszerowano pod pomnik na rynku ropczyckim gdzie również złożono kwiaty.

Harcerze pod tablicą pamiątkową Straż pożarna i strażaczki przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza

O godz. 18-tej z inicjatywy Akcji Katolickiej zebrano się przed krzyżem powstańców przy ul. Piłudskiego, gdzie odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego i złożono wiązanki kwiatów.

Straż pożarna i strażaczki przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Tekst i zdjęcia: Stanisław Sałek.


6. maja 2001 - I Komunia Święta w ropczyckich parafiach

6 maja o godzinie 12-tej w parafii Przemienienia Pańskiego Uroczystość I Komunii Świętej. Dzieci do przyjęcia Sakramentu Eucharystii przygotowywali księża Stanisław Mirek i Jan Trela. Na mszę świętą, w której będą po raz pierwszy w pełni uczestniczyć oczekiwały wraz z rodzicami przed głównym wejściem. Procesyjnie zostały wprowadzone do świątyni przez księdza proboszcza Jana Delektę.

1. Komunia w kościele parafialnym w Ropczycach, 06.05.2001 1. Komunia w kościele parafialnym w Ropczycach, 06.05.2001

O godzinie 12:30 w parafii świętej Barbary podobna uroczystość. Do Sakramentu Pokuty i Eucharystii dzieci przygotowywał ksiądz proboszcz Leopold Kordas. Oczekiwanie w promieniach słońca na procesyjne wprowadzenie do kościoła nie było łatwe.

1. Komunia w kościele św. Barbary w Ropczycach, 06.05.2001

Tekst i zdjęcia: Stanisław Sałek.


17. maja 2001 - Bierzmowanie

17 maja 2001 roku w parafii Przemienienia Pańskiego o godzinie 18-tej J.E. ksiądz biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny rozpoczął uroczystą celebrę Mszy świętej. Po przywitaniu, modlitwach wstępnych, liturgii Słowa, wygłoszonym homilii przez J.E. ks. Bp Ordynariusza, Dary Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania otrzymała młodzież z parafii pw. Błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej z Granic, parafii pw. Świętego Michała Archanioła z Witkowic i parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. W wygłoszonym Słowie Bożym J.E. ks. biskup Ordynariusz zachęcał młodzież do modlitwy do Ducha Świętego, korzystania z Jego Darów i dawania świadectwa o Chrystusie Zmartwychwstałym.

Ponadto wspomniał, że zanim przyjechał do "Fary" wstąpił do łaskami słynącej Matki Bożej w Kościółku. (Matka Boża podczas koronacji we wrześniu otrzyma prawdopodobnie tytuł - Królowej Rodzin).

Nawiązał również do dzisiejszych dwóch wigilii - 81 rocznicy urodzin Ojca Świętego 18 maja 1920 roku, oraz do 57 rocznicy, kiedy to rankiem na Monte Cassino odegrany został hejnał Mariacki - obwieszczający zdobycie tego szczytu i zwycięstwa nad wojskami wroga przez polskich żołnierzy.

Bierzmowanie w kościele parafialnym w Ropczycach, 17.05.2001 Bierzmowanie w kościele parafialnym w Ropczycach, 17.05.2001

Tekst i zdjęcia: Stanisław Sałek.


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Ropczycach > Aktualności > Aktualności - archiwum